Minecraft 1.14 na Dark-Faire

V čase vzniku tohto článku si už iste väčšina pravidelných návštevníkov servera všimla zmeny, ktoré sme v súvislosti s updatom na 1.14 zaviedli. Ide prevažne o obmedzenia, ktoré vznikli ako odpoveď na katastrofálny stav novej verzie hry. Po vydaní tzv. stabilnej verzie, ktorá už neniesla označenie snapshot, ani pre-release, hoci kvalitatívne by si takýto prívlastok plne zaslúžila, sme server s radosťou aktualizovali, pričom testovanie bolo založené len na testovaní funkčnosti servera ako takého, pluginov, ktoré používame, a kompatibility mechanizmov, ktoré máme napríklad na spawne. Test prebehol úspešne a všetky jadrové pluginy fungovali ako mali, hoci sme sa dočasne museli zaobísť bez dynmapy. To predsa nejaký čas vydržíme, no nie? Vtedy sme ale ešte netušili, že to najhoršie máme len pred sebou. Vanilla základ Minecraftu má na verzii 1.14 obrovské nedostatky – neprimerané zaťaženie procesora nielen pri generovaní, ale aj pri jednoduchom načítaní chunkov, zvýšená záťaž kvôli zmenenej AI niektorých mobov (napríklad osadníkov, ktorým sa dostalo veľkej prerábky), a mnohé iné, početné, no hlavné závažné chyby. Čo to znamená v praxi? Lagy. Lagy, lagy, lagy, crashe, a lagy. Serveru vadí samotná prítomnosť hráčov, nieto ešte akákoľvek aktivita. Je krehký a neurotický ako starec pripútaný na lôžko a my sme sa rozhodli zatnúť zuby a tolerovať to, veď kuše a nové kamenné schodíky sú parádna vec.

Čo všetko je obmedzené?

V stručnosti: je toho veľa, hoci keď hráš len bežný survival, možno sa ťa to až tak nedotkne, až na občasné výpadky. Vyčerpávajúcejšia odpoveď: znížili sme vzdialenosť vykresľovania a vzdialenosť aktivácie mobov, skrátili sme automatický AFK-kick, predĺžili interval teleportov, odstavili divočinu aj herné lobby, úplne znefunčnili pigman farmy. Pomohlo to, no len čiastočne. Výkyvy v zaťažení a následné lagy sa objavujú stále, predovšetkým vtedy, keď musí server načítať väčší kus sveta naraz – pripojenie hráča, teleport hráča, rýchly pohyb hráča. Nemôžeme však hráčom zakázať pohybovať sa po svete, preto sme prijali všetky spomenuté opatrenia, a server takmer nonstop monitorujeme. Neprítomnosť dynmapy je spôsobená tým, že samotný plugin zatiaľ nepodporuje verziu 1.14.

Dokedy to takto bude?

V stručnosti: kým nebudú opravené vanilla bugy, čo očakávame tento mesiac. Keďže problém je zakorenený vo vanilla Minecrafte, nepomôže meniť nastavenia, pridávať RAM, ani prijímať ďalšie obmezdenia (len pre info – server ani v takýchto turbulentných časoch nevyužíva viac ako 70% priradenej RAM – prosíme, prestaňte obviňovať náš hardvér, ten je viac než adekvátny). Problém vyrieši len update vanilly, konkrétne vkladáme všetky nádeje do 1.14.1 alebo ďalšej aktualizácie. Mojang na nej už pracuje (viac info na WIKI) a veríme, že na ňu nebudeme čakať príliš dlho, plánované zmeny by totiž mali vyriešiť práve tie najvážnejšie problémy verzie 1.14.

Čo môžeme čakať potom?

Navrátenie servera do pôvodných nastavení – chceli by sme sa zbaviť všetkých týchto výnimočných obmezdení, udržiavať pluginy aktualizované, navrátiť dynmapu. Plánujeme resetovať nether a end, hlavný svet rozšíriť a miestami obnovovať, sprevádzkovať znova herné lobby a novú divočinu. Pre nás v A-tíme je to ale veľká lekcia do života – nie každé stabilné vydanie je naozaj stabilné, niekedy je lepšie počkať.

Čo dovtedy budeme robiť?

Hrať jednoduchý Minecraft, obmedzovať svoje aktivity, predovšetkým chov zvierat, osadníkov, redstone obvody a automatizované item farmy. Respektíve aspoň dúfame, že nám pomôžete takýmto spôsobom udržiavať server pri živote počas tohto náročného obdobia. Bude to chcieť trpezlivosť, no veríme, že s pomocou šikovných vývojárov v Mojangu a Spigot tíme, a autorov pluginov, ktoré používame, sa to podarí. Village & Pillage priniesol vítané zmeny, a tešíme sa, až ich budeme môcť používať bez lagov, ktoré spôsobujú bolesti srdca.

V každom prípade vedzte, že situáciu ostro sledujeme a chytáme sa každej možnosti na zlepšenie. Zostaňte s nami, alebo si dajte na nejaký čas pauzu, o nejaký čas bude server v poriadku. Držte nám palce!

©2013-2023 Dark-Faire.net