Päťročná mapa

Keď sme v roku 2016 pripravovali kompletný reset servera aj s jeho mapou, za jednu z hlavných technických zásad sme stanovili, že si náš hlavný overworld chceme ponechať čo najdlhšie. Starostlivo sme vybrali seed a mapu sme odovzdali hráčom na osídľovanie. Minecraft odvtedy prešiel mnohými podstatnými zmenami v generovaní terénu, no my sme boli odhodlaní držať sa našej zásady. O náš overworld sa staráme a vďaka postupnému rozširovaniu a väčším, či menším lokálnym resetom, sme zatiaľ neboli nútení vymeniť ho.

1. marca 2021 náš svet oslávil piate výročie od jeho otvorenia pre verejnosť. Nevieme, či sa vek Minecraft svetov počíta ako napríklad u psov, no päť rokov strávených medzi tými istými kockami sa mnohým z nás javí ako celá večnosť. Za ten čas sa v našich Minecraft životoch mnoho zmenilo. Hráči mali neustále možnosť zdokonaľovať sa v stavaní pôsobivých budov a mechanizmov, admini zase v správe a starostlivosti o server. Predovšetkým sme však všetci nadviazali množstvo zmysluplných vzťahov, čo umožnilo vznik skutočnej komunity. Komunity, ktorá funguje podľa určitých zásad a zaužívaných hodnôt, no napriek tomu sa snaží akceptovať ľudí rôznych druhov a presvedčení.

Od resetu pred piatimi rokmi cez Dark-Faire prešlo vyše 8000 unikátnych Minecraft účtov, z nich vyše 2900 prišlo len za posledný rok. Ako to vždy býva, podstatná časť z nich sa u nás dlho nezdržala, a stovky ďalších si už na serveri odohralo svoje a venujú svoju pozornosť inam. Na malý neziskový server je to však úctyhodné číslo. Samozrejme, veľkosť aktuálne aktívnej komunity z neho nemôžeme odvodzovať, no tú by nám mohol o niečo lepšie priblížiť Discord. Ten náš má v čase písania tohto článku 220 členov, z toho 145 je overených, ktorí si Discord prepojili s Minecraft serverom.

Tieto čísla sú oveľa vyššie, než sme mohli kedykoľvek dúfať. Uvedomujeme si, že Dark-Faire už dávno nie je len nejakým bežným chvíľkovým serverom, ale že je pre mnoho hráčov významnou platformou. Obzvlášť to platí v tomto čase, kedy mnohí nemajú možnosť stretávať sa s kamarátmi a rodinou, a internet je pre nich aspoň nejakou náhradou. Nepatríme medzi najväčšie, ani najznámejšie servery. Neťažíme zo servera peniaze od hráčov, ani od tretích strán. Sme nezávislý server, ktorý nemá potrebu imitovať, ani sa prispôsobovať iným serverom vo svojej kategórii, či regióne. Stanovili sme si svoj štandard, postavený na hodnotách slušnosti a stability. Je pre nás veľkou cťou a zodpovednosťou, že sa na československej Minecraft scéne nájde toľko skvelých ľudí, ktorí sa s naším štandardom aspoň do určitej miery stotožňujú a pravidelne nás navštevujú. Hoci nemôže byť každý deň radostný, sme vďační, že máme tak skvelú komunitu, a že jej môžeme poskytovať túto malú službu. Ďakujeme, a tešíme sa na ďalšie roky s vami.

Tím Dark-Faire
©2013-2023 Dark-Faire.net