Časté otázky (FAQ)

Na tejto stránke nájdeš odpovede na najčastejšie otázky, ktoré bežne kladú nielen noví, ale aj zabehnutí hráči. Ak nenájdeš odpoveď na tvoj problém, kontaktuj a-tím priamo v hre, alebo e-mailom. Túto stránku ti však odporúčame prečítať vo vlastnom záujme, aby si vedel, ako to u nás funguje. Zároveň odporúčame prečítať aj základné info, pravidlá a hráčske príkazy.


Ako sa dostanem do prírody?

Celý svet je dostupný pešo, no ak chceš svoje cesty urýchliť, použi náš teleport na radnici, ktorý ťa presunie na náhodné miesto vo svete. Odporúčame usadiť sa ďaleko od spawnu a od ostatných hráčov, aby sa predišlo konfliktom kvôli územiu. Pre lepšiu orientáciu vo svete si pozri našu Dynmapu.


Ako sa robí reska (rezidencia)?

Nerobí sa. Náš server je nastavený tak, aby fungoval čo najviac ako čistý Vanilla server. Rezidencie (/res, /region, /plotme, …), hráčom neposkytujeme, pretože to komplikuje bezstarostnosť vanilly. O svoj majetok sa ale nemusíš báť. Prípadné griefy a iné škody ti a-tím ochotne opraví a nespratníkov potrestá – máme nástroje na navrátenie všetkých zničených blokov. Pre vášnivých staviteľov s talentom a chuťou je možnosť pomoci zo strany a-tímu pri veľkých stavbách. Ak postavíš niečo skutočne veľkolepé, administrátori môžu okolo tvojej stavby založiť chránené územie a pridať na Dynmapu ikonu, aby ju “turisti” na serveri ľahšie našli. Stavba tak oficiálne prestáva byť súkromným domovom a stáva sa serverovou pamiatkou.


Je tu PvP?

PvP máme vo svete zapnuté, avšak podľa našich pravidiel je jeho zneužívanie trestné. PvP je dostupné pre tých, ktorí sa chcú biť so svojimi kamarátmi pre zábavu. Každé bezdôvodné, agresívne alebo obťažujúce napádanie iných hráčov je proti zásadám slušného správania a bude potrestané.
DARK-FAIRE NIE JE PVP SERVER.


Aký starý je svet? Prečo je obmedzený?

Svet (overworld), v ktorom hráme aktuálne, máme od marca 2016 a v dohľadnej dobe ho neplánujeme resetovať. Už pred spustením servera na verzii 1.9 sme si ako jednu z priorít stanovili, že si ho chceme ponechať čo najdlhšie, vďaka čomu môžeme našim hráčom poskytovať maximálnu stabilitu. Samozrejme, aby svet príliš nezostarol, z času na čas na ňom vykonávame lokálne resety v regiónoch, v ktorých si to môžeme dovoliť, a tak hráčom sprístupňovať nové neporušené miesta na mape.

V súvislosti s tým je svet veľkosťou obmedzený, čím zaručujeme hneď niekoľko vecí: že sa rovnomerne zapĺňa, že je ľahšie spravovateľný, že ho môžeme pravidelne rozširovať, a že jeho dáta a dáta dynmapy nezaplnia naše úložisko príliš rýchlo. Za posledné roky prešiel náš overworld niekoľkými rozšíreniami, ktoré umožnili hráčom zahrať si v lokalitách, ktoré priniesli novšie verzie Minecraftu (nové biómy, osady a pod.), a vďaka lokálnym resetom sme tieto novinky mohli priniesť aj do starších častí sveta.


Kedy sa resetuje end / nether?

Plán je resetovať end dvakrát ročne a nether raz ročne. Na nový rok tradične resetujeme obe dimenzie, a na začiatku letných prázdnin ešte dodatočne samotný end.


Prečo nefungujú warpy?

Warpy sú len pre účely a-tímu, hráčom príkaz /warp nie je prístupný. Hráči majú k dispozícii možnosť uložiť si jeden domov (viac tu), prípadne využiť „zaujímavé miesta“ – miestnosť na spawne, kde sú dostupné porty na zaujímavé stavby a miesta. Pre rýchle náhodné cestovanie po svete je na radnici funkčný port do sveta, ktorý je hneď naľavo od spawnpointu.


Robíte nábor?

Nábory na Dark-Faire nerobíme. Zachovávame si jednoduchú a plochú organizačnú štruktúru, ktorá pozostáva z minimálneho počtu adminov, ktorí spoločne spravujú server a zodpovedajú sa sebe navzájom. Štandardne sú všetci hráči rovnocenní, s bielym nickom. Majú rovnaké práva, ktoré sú dosť štedré, a na iných serveroch by niektoré z nich boli považované za VIP výhody. Ak hľadáš server, kde ti budú venované vyššie práva, Dark-Faire ti takéto možosti nemôže sľúbiť.


Čo znamenajú farebné mená v zozname hráčov?

Farebné mená a prípony za menami označujú funkcie hráčov na serveri.

Červený nick a prípona „admin“ znamená administrátor. Je to správca a zároveň majiteľ servera s absolútnymi právami v hre. V prípade závažných problémov alebo otázok ich kontaktuj v hre, alebo tu na webe, v sekcii Kontakt.

Zelený nick a prípona „mod“ znamená moderátor. Dohliadajú na poriadok a zábavu v hre. V prípade problémov alebo otázok ich kontaktuj v hre, alebo tu na webe, v sekcii Kontakt.

Šedý nick znamená, že daný hráč je u nás podmienečne – za grief, podvádzanie, neprijateľné správanie, alebo iné porušovanie pravidiel. Pri ďalších problémoch sa takémuto hráčovi udeľuje ban.

Modrý nick znamená staviteľ. Táto skupina sa uďeluje obzvlášť talentovaným a spoľahlivým hráčom, ktorý u nás už nejaký ten piatok hrajú. Najmä keď majú v pláne postaviť vačšiu stavbu a obyčajné lešenie by nestačilo.


Ako povolím prístup do truhlice kamarátovi?

Použi príkaz /cmodify NICK, pričom NICK je meno hráča, pre ktorého chceš truhlicu odomknúť. Po zadaní zamykacieho príkazu vždy klikni na truhlicu. Pre úplné odomknutie všetkým hráčom použi /unlock a klik. Pre opätovné zamknutie použi /lock. Truhlice s cennými vecami neodomykaj, za obsah nezamknutých truhlíc nemôžeme ručiť.

Ak máš nového kamaráta, a potrebuješ mu povoliť prístup do všetkých tvojich truhlíc, použi najprv príkaz /lwc mode persist, ktorý aktivuje trvalé zadávanie zamykacích príkazov. Potom napíš /cmodify NICK, a už len jednoducho klikaj na všetko, do čoho potrebuje kamarát prístup. Pred dokončením napíš znova /lwc mode persist, a klikni na poslednú truhlicu. Rovnako môžeš použiť /lwc mode persist aj s inými zamykacími príkazmi. Pre celý zoznam zamykacích príkazov napíš /prikazy 3.


Kde máte “doly” (bane, lom)?

Nemáme ich. Dark-Faire poskytuje len zjednodušenú ťažbu piesku v pieskovni, ktorú nájdeš hneď za bránou spawn mesta. Aj tá je zriadená hlavne preto, aby sa nezaplavovali pláže.


Môžem si postaviť “mob-trapku” (XP farmu, grinder)?

Áno. Momentálne to zakázané nie je, mnohí hráči majú vlastné, postavené na rôznych princípoch. Premnožovanie mobov (aj príšer, aj zvierat) je však zakázané, nielen preto, že to môže spôsobiť výpadky servera, ale aj preto, že to obmedzuje prirodzený spawn mobov vo svete. V prípade, že to so svojím spawnovaním preženieš, bude ti farma skonfiškovaná. Farmy, založené na princípe spawnovania v tme sú u nás neefektívne, ich stavanie je zbytočné. Odporúčame farmy stavať pod zemou, keďže sú vo všeobecnosti neestetické, a narúšajú vzhľad okolia. V ende a netheri farmy nestavaj, tieto svety sa pravidelne resetujú a farma nebude nahradená. Špeciálne však nepodporujeme farmy, ktoré generujú veľké množstvo zmien v blokoch (cyklickým rozlievaním vody, presúvaním blokov pistonmi a podobne). Takáto farma môže byť obmedzená alebo aj úplne odstránená. Pre detailnejšie informácie si prečítaj doplňujúci text k pravidlu č. 5.


Dáte mi veci?

Nie. Rozdávanie vecí z creativu je proti našim zásadám. Suroviny môžeš získať vo svete klasickým spôsobom (ťaženie, pestovanie a podobne, nie kradnutie) a ako hráči môžete obchodovať medzi sebou. A-tím však s hráčmi neobchoduje, ani neposkytuje žiadne predmety a materiály, s výnimkou špeciálnych projektov a skromného začiatočníckeho balíčka.


Prečo mám ban?

Za porušenie pravidiel. Každý hráč na našom serveri prešiel úvodom pri prvom pripojení, v rámci ktorého sa spomínajú naše pravidlá. Očakávame, že ich každý hráč prečítal a berie ich na vedomie. Ak dôjde k priestupkom, ktoré spôsobili škodu serveru alebo niektorému z našich hráčov, môže sa stať, že narušiteľovi bude na server zakázaný prístup. Zákazy udeľujeme dočasné alebo trvalé, podľa charakteru a vážnosti priestupku. Voči každému banu sa môžeš odvolať e-mailom, A-tím ti garantuje, že si tvoje odvolanie minimálne prečíta. Obzvlášť vážne priestupky (cheaty, zákerné griefy), popieranie skutočností a opakované narúšanie poriadku vedú k trvalému zákazu. Vážime si ľudí, ktorí sú ochotní priznať si chybu, zmeniť prístup, a pristúpiť na naše podmienky. Arogancia, tvrdohlavé popieranie zjavných skutočností a neochota spolupracovať ti môžu značne sťažiť fungovanie v spoločnosti, a to platí aj o Dark-Faire.


Čítajú admini súkromné správy?

Nie. Hoci zvedavosť je prirodzená ľudská vlastnosť, a súkromie neznámych ľudí môže pôsobiť fascinujúco, pravda je oveľa menej zaujímavá. Súkromné správy hráčov vo vlastnom záujme nemáme potrebu čítať, keďže ako admini máme väčšinou v chate už aj tak príliš rušno. Zároveň je však samozrejmosť, že server zaznamenáva všetko, čo sa v hre deje (vrátane súkromných správ) a admini k tomu majú prístup. Toto platí o každej verejnej službe, ku ktorej sa pripájaš ako klient (mail, IM a pod.), no každá služba je viazaná zásadami o nakladaní so súkromnými údajmi hráčov. Diskrétnosť sa samozrejme týka aj Dark-Faire, no ak máš obavy o svoje súkromie na serveri, odporúčame akékoľvek citlivé informácie prenášať cez kanál, ktorý považuješ za dôveryhodnejší.


Prečo ma server označuje ako AFK a po pol hodine nečinnosti vyhadzuje?

Z viacerých dôvodov. Každý, vrátane adminov, je po 5 minútach nečinnosti označený ako AFK. Maximálny čas na nečinnosť je pre hráčov stanovený na 30 minút, aby si každý mohol odbehnúť od hrania bez strachu z rýchleho odpojenia. Dôvody sú nasledovné:

  • Sledovanie aktivity: na Dark-Faire nepodporujeme „grindovanie“ v mob farmách, ani pasívne postávanie, preto máme nastavené automatické AFK. Ostatní hráči tak majú prehľad o tom, kto je prítomný a kto nie, čo zjednodušuje komunikáciu a spoluprácu.
  • Preskočenie noci: na Dark-Faire sú AFK hráči oslobodení od nutnosti ležať v posteli pre preskočenie noci, čo ostatných hráčov neobmedzuje. Neprítomný hráč je automaticky označený ako AFK a ostatní naňho nemusia čakať.
  • Odľahčenie zbytočnej záťaže: každý pripojený hráč znamená načítanie sveta a entít, čo má vplyv na zaťaženie procesora a pamäte. Nie je dôvod, aby boli v časoch zvýšenej záťaže servera aktívni hráči obmedzovaní neprítomnými hráčmi. Automatické odpájanie pomáha venovať výkon tým hráčom, ktorí ho aktuálne potrebujú.
  • Uvoľňovanie slotov: keď je server plný, nie je dôvod, aby sloty vydržiavali neprítomní hráči. Uvoľnujú sa tak sloty obsadené hráčmi, ktorí sa v danej chvíli hraniu nevenujú (sú AFK).

Čo môžem robiť, ak niekto neodpovedá na moje výzvy na AFK alebo spánok?

Nič. Preskočenie noci vyžaduje zapojenie všetkých hráčov, pretože aj noc má v určitých prípadoch svoje využitie a nie každému musí jej preskočenie vyhovovať. Nie je povinné, práve naopak – je to otázka dobrej vôle. Na zbavenie sa prízrakov (phantom) preskočenie noci nie je potrebné, stačí si ľahnúť do postele. Zaplavenie chatu alebo súkromných správ opakovanými výzvami prispieva k zvyšovaniu napätia a považuje sa za spam. Nezabudni, že každý neaktívny hráč je podľa pravidiel servera automaticky označený ako AFK a tak neblokuje preskočenie noci. Zneužitie hlasovacieho systému na vyhodenie takéhoto hráča je zakázané a bude potrestané.


Tím Dark-Faire
©2013-2023 Dark-Faire.net