História

Dark-Faire za svoju niekoľkoročnú existenciu mnohokrát zmenil svoju podobu, no keď sa vyprofilovala jeho myšlienka, jeho jadro zostalo vždy pevné. Tu je naša história v skratke.

v1.5

V máji 2013 sa v československom Minecraft éteri objavil malý, nenápadný server s názvom Darkmoon-Faire (inšpirácia z World of Warcraft). Server založil gnar86 a prevádzkoval ho na piatich slotoch za pomoci niekoľkých moderátorov. Na serveri bolo aktívnych množstvo pluginov, predovšetkým na rôzne typy hry (skyblock, paintball, creative, survival).

v1.6

Ako každý začiatočnícky server, aj tento prešiel za krátky čas mnohými zmenami. Hneď o pár mesiacov (v lete 2013) po otvorení bol updatovaný na verziu 1.6 a s tým prišla myšlienka vanilla survival servera. S tým bola spojená snaha minimalizovať počet pluginov, ktorú praktizujeme dodnes. V tomto období formácie boli bežné zmeny mapy, nastavení, ale aj hostingu. Server sa začal stabilizovať až na verzii 1.7.

v1.7

Server Dark-Faire, ako ho poznáme dnes, bol otvorený koncom roka 2013, na verzii 1.7. Viedol ho gnar86 bez moderátorov, a bol otvorený všetkým hráčom bez obmedzenia. Fungoval na podobnom princípe hry a úprave pravidiel ako funguje v súčasnosti, časom však prešiel množstvom zmien.

Začiatkom roka 2014 začal na serveri hrať takatalvi. Po polroku hrania survivalu sa stal prvým novým moderátorom, keďže server pomaly naberal na popularite a jeden správca na všetko nestačil. V druhej polovici roka sa za spolupráce gnara a takatalviho server začal uberať smerom, ktorý je charakteristický dodnes.

Počas roka sme zrušili program VIP, keďže odporoval nielen vyhláseniu Mojangu o financovaní serverov, ale aj princípom férovej hry a rovnosti pre všetkých. Zároveň sme sa zbavili pôvodného spawnu (prevzatého od iného autora) a postavili sme vlastný, originalita zaujala popredné miesto v našom rebríčku hodnôt.

v1.8

S príchodom verzie 1.8 v septembri 2014 sme sa rozhodli dať serveru nový štart. Nový rok 2015 priniesol čistú mapu a zjednodušenie pravidiel. Postupom času sme zaznamenali rapídny nárast obľúbenosti servera, v lete sme boli dokonca nútení navýšiť sloty na 30 a zaviesť systém automatického odpájania po desiatich minútach nečinnosti.

Od začiatku roka sme pracovali na novom, ručne postavenom spawne, a časom sme priniesli niekoľko zaujímavých stavieb zo starého sveta. Neskôr sa stavali rôzne arény na súboje medzi hráčmi a príšerami, prekážkové dráhy, bludiská, a množstvo iných aktivít. Tento čas bol plodný aj pre náš web – prešiel kompletnou formálnou aj obsahovou rekonštrukciou, aby poskytoval hráčom aktuálne a kompletné informácie o všetkom, na čo môžu pri hraní na Dark-Faire naraziť.

v1.9

Súčasný server bol otvorený začiatkom marca 2016 s novou mapou, na novom hostingu, a po prvýkrát v online mode. Hlavným dôvodom pre tieto zmeny bol update na verziu 1.9 a fakt, že stará mapa už potrebovala po vyše roku výmenu. Bol postavený nový spawn a pluginy nakonfigurované tak, aby hráči mali čo najväčšie množstvo potrebných informácií priamo v hre. S pomocou pluginu Vote bola odstránená potreba neustálej prítomnosti administrátora, a ukončenie podpory warez podstatne zúžilo škálu možných problémov, hoci celkový počet hráčov nepopierateľne klesol.

v1.10

Krátko po vydaní dlho očakávanej 1.9 nás prekvapila správa o ďalšom update. V júni 2016 prešiel Dark-Faire na verziu 1.10 a my sme rozmýšľali, ako hru pre našich priaznivcov spestriť. Našu motiváciu podporil aj fakt, že 5. júna naším serverom prešiel tisíci hráč, čo na malý server na online mode nie je vôbec zlé číslo.

Pri príležitosti začiatku prázdnin sme teda vyrobili žrebovaciu miestnosť na lotériu, kde môžu hráči (ne)pravidelne vyhrať inak nedosiahnuteľné ceny. Spustili sme aj program hviezdnych hráčov, kde sa každý týždeň vyberie jeden hráč, ktorý si môže počas tohto týždňa užívať nadštandardné privilégiá. Nakoniec sme otvorili aj zberateľský klub, v ktorom môžu hráči nakupovať unikátne hlavy z pravidelne sa meniacich kolekcií (kvôli technickým problémom však bol tento program v júli pozastavený).

Budúcnosť

Naším cieľom je prevádzkovať kvalitný a originálny Minecraft server na aktuálnej verzii hry, otvorený pre všetkých hráčov bez ohľadu na vek, národnosť a iné irelevantné faktory. Server beží v rámci nášho osobného záujmu o dobrú hru, a preto je oslobodený od finančného tlaku. To zaručuje aj vám, hráčom, že budeme online dovtedy, kým bude online aj naša skvelá komunita. Len vďaka vašej priazni sme tým, čím sme, a len s vami môžeme byť aj naďalej Dark-Faire.

 

Tím Dark-Faire
©2013-2020 Dark-Faire.net